piątek, 16 stycznia 2009

Ustalanie celów i ich realizacja

Jedna z najważniejszych rzeczy w motywowaniu samego siebie oraz innych jest wyznaczenie a przede wszystkim dążenie do tego celu. Pomimo tego, że obecnie na rynku jest wiele publikacji na temat wyznaczania sobie celów, np takie jak: [Pokaz na co Cie stać] czy [Bohater własnego życia] to duża część społeczeństwa nie potrafi określić swoich prawdziwych i głębokich celów. Wielu z nich tak jak duża część społeczeństwa zazwyczaj żyje z "chwili na chwilę", w końcu każdy z nas biega i nie ma czasu na większość spraw. Tak naprawdę da się wyrwać z tego błędnego koła, właśnie poprzez wyznaczanie sobie celów oraz organizowanie czasu pracy.

Ustalanie celów poprawia samoocenę
Dzięki posiadaniu celów możemy podnieść swoją samoocenę, gdyż doświadczamy satysfakcji z osiągania kolejnych etapów na drodze do swych zamierzeń. Mamy wiele okazji do przekonania się, że jesteśmy do czegoś zdolni i potrafimy coś osiągnąć. Kolejne osiągnięcia pomagają nam w budowaniu wiary w siebie i dzięki temu napędzają nas do dalszego działania. Ponadto stawianie sobie celów poprawia naszą samodyscyplinę, co jest bardzo ważne w efektywnym działaniu.


A więc do dzieła

Zasada numer jeden: Kiedy pragniesz osiągnąć jakiś cel, dąż do niego. Zbyt wielu ludzi mówi tylko: "Chciałbym być ..., chciałbym mieć..., chcę osiągnąć sukces". Niestety to są tylko puste słowa, jeżeli nie przekładają się na nasze postępowanie. A więc działaj, działaj i jeszcze raz działaj.

Wyobraź sobie siebie za 5 albo 10 lat... Co widzisz? Może lepiej zadać pytanie nie co widzisz, lecz co chcesz zobaczyć. Zastanów się, gdzie i kim chciałbyś być i co robić w przyszłości. I zapisz to co chcesz osiągnąć, nawet jeśli to obecnie wydaje się nierealne dla Ciebie. Znalazłem kiedyś piękny cytat opisujący doskonale to co chcę przekazać: "Nie ma nierealnych celów. Są tylko nierealne terminy."

Jak określać swoje cele:
forma twierdząca - pisz zawsze w formie twierdzącej, pisz "będę bogaty" zamiast "nie będę biedny", albo "będę miał dobre wyniki na studiach" zamiast "nie będę pisał egzaminów poprawkowych". Dlaczego to takie ważne? Nasza podświadomość nie lubi zaprzeczeń, gdyż żeby zaprzeczyć zdanie musimy pomyśleć o tym co chcemy zaprzeczyć. Wiec lepiej od razu myśleć o bogactwie niż o biedzie a później to zaprzeczać.

konkretność i policzalność:
cel powinno dać się zmierzyć. Jeżeli np Twoim celem jest bycie bogatym to czy znalezienie 10zł przybliży Cię do tego celu. O wiele lepszym celem jest "osiągnę finansową niezależność" lub "będę posiadał przychód pasywny w wysokości 5.000zł". Jak widać cel ten jest konkretny i gdzie jesteśmy w realizacji swojego celu.

przedział czasowy: warto określić termin realizacji swoich celów. Nie można odwlekać swoich celów w nieskończoność. Jakiś termin się przyda.

ekologiczny: nie, nie mówię tutaj o przyrodzie. Mówię tutaj o środowisku, które Cię otacza, czyli o Twoim otoczeniu, o ludziach którzy Cie otaczają. Zastanów się jaki wpływ na Twoje otoczenie będzie miało osiągnięcie zdefiniowanego przez Ciebie celu. Cel powinien być zawsze ekologiczny dla Twojego otoczenia.

Warto również zadać sobie pytanie o konsekwencje osiągnięcia celu. Co się stanie, kiedy osiągnę cel? Czy i co się zmieni?

Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ poszerza to nasze horyzonty, możemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcemy osiągnąć dany cel. Oraz zastanowić się co z niego wynika.

Zapisz swoje cele i umieść w widocznym miejscu - swoje cele warto spisać, najlepiej na kartce i umieścić w jakimś dobrze widocznym dla nas miejscu. Warto analizować i patrzeć na swoje cele, może akurat znajdziemy jakiś nowy pomysł, który przybliży nas do naszych zamierzeń. W dodatku motywuje nas to do działania. Spisanie swoich celów na kartce jest trwałym śladem, możemy pokazać znajomym nasze cele, sami też często na nie zerkamy, dzięki temu motywujemy się do działania.

Plan realizacji - technika Vonneguta
Wyobraź sobie dzień, w którym osiągasz swój zamierzony cel. Miłe uczucie prawda? Następnie zastanów się jaki był dzień poprzedzający ten dzień. Potem co robiłeś tydzień wcześniej, miesiąc wcześniej. Co musiało się stać, że osiągnąłeś swój cel.

Teraz idąc po kolei, dzień, miesiąc, rok potrafisz wyszczególnić mniejsze zadania, które powinieneś wykonać, aby przybliżyć się do celu. Jak już pisałem, łatwiej realizować małe cele, które składają sie na jeden duży niż od razu wykonać coś wielkiego.
To tak jak ktoś kazał Ci zjeść olbrzymiego słonia. W całości nie dasz rady, najlepiej podzielić na kawałki.

Tak więc zaplanuj swój cel od końca, najpierw pomyśl o tym jak osiągasz swój cel, następnie co robiłeś przed jego osiągnięciem. W pewnym momencie dochodzisz do momentu, co działo się po przeczytaniu przez Ciebie tego artykułu, byś osiągnął swój cel.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej zachęcam do lektury [Pokaz na co Cie stać] lub [Bohater własnego życia]. Przed zakupem polecam zapoznać się z darmowym fragmentem.

Pamiętaj: Najtrudniej jest zacząć, potem już się rozkręca i leci siłą rozpędu.

8 komentarzy:

  1. Hmm.. W ogóle dosyć długa notka :) Ale bardzo mądra! Myślę że z 90% procentami bym się zgodziła, jedyne co mi tutaj zgrzyta to to że osiągnięcie celów poprawia samoocenę.. Dla mnie np. dostanie stypendium było celem. Ale dostawszy go moja samoocena nie podniosła się zbytnio.. w ogóle.. :D

    Z pewnością zawieszę sobie na lodówce karteczkę z napisem : Będę chuda :D Myślę że może zmotywować;) Zaszkodzić pewnie nie zaszkodzi :)
    I pierwszy raz usłyszałam że jest coś takiego jak wyobrażanie sobie dnia w którym cel został osiągnięty oraz całą drogę która do tego doprowadziła..
    Ale wpis bardzo pozytywny! I mądry ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jak pisalem smsem, cel "Bede chuda" nie jest dobrze zdefiniowanym celem. Niestety, ale nie jest on konkretny i mierzalny. Polecam zmiane tego celu na. "Do konca przyszlego semestru bedę ważyla o 21 kg mnie, systematycznie kontrolujac swoja wage."

    OdpowiedzUsuń
  3. "Do konca przyszlego semestru bedę ważyla o 21 kg mnie, systematycznie kontrolujac swoja wage."

    Przecież to nie możliwe.. semestr się kończy za tydzień.. xD

    OdpowiedzUsuń
  4. Cel brzmi do końca PRZYSZŁEGO a nie tego.

    OdpowiedzUsuń
  5. aaaa.. no faktycznie napisałeś .. PRZYSZŁEGO.. :D Sorry, jakaś dzisiaj taka rozkojarzona chodzę :/

    OdpowiedzUsuń
  6. Pomocny artykuł. Jeśli ktoś ma ciśnienie na realizowanie celów to ta infografika (http://www.oferteo.pl/infografika/be-smart) również może okazać się pomocna.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy na tej platformie można tworzyć linki?

    http://www.oferteo.pl/infografika/be-smart

    OdpowiedzUsuń
  8. W tym nowym roku ja także ustaliłam sobie nowy cel, chciałabym bardzo pracować w policji. Będę dążyć by dostać się do szkoły policyjnej, zdać egzaminy i służyć mieszkańcom mojego miasta! Stawianie sobie celów jest ważne ponieważ bez celów i marzeń życie po prostu sobie płynie... ale do czego zmierza?

    OdpowiedzUsuń